Wystawa - Z Tarczą

Co łączy Wieki Wybuch, rybaka i Rzeźnię numer pięć? Można się głowić, bo dopuszczalnych odpowiedzi jest wiele, ale tylko jedna wiąże się z nadchodzącym wydarzeniem w Galerii Miejskiej we Wrocławiu. 16 marca o godzinie 18.00 zapraszamy na otwarcie kameralnego pokazu pt. „Z tarczą”, prezentującego prace Barnaby Mikułowskiego i Miłosza Flisa, które zdobyły nagrody publiczności na międzynarodowym przeglądzie sztuki OSTRALE’015 w Dreźnie. Następnie wystawę będzie można oglądać do soboty 19 marca w godzinach otwarcia Galerii.

Artyści długo kazali nam czekać na powrót swoich zwycięskich prac. Niemal natychmiast po zakończeniu drezdeńskiej wystawy i przetransportowaniu dzieł do Wrocławia dokonali niezbędnych napraw, poprawek i kilku ulepszeń, by wysłać je ponownie w świat. Od listopada 2015 r., do końca stycznia 2016 r. były prezentowane w Sofii na wystawie „Locked in space. Enslaved in time”, gdzie również wzbudziły duże zainteresowanie. Korzystając z okazji ich kolejnego powrotu nad Odrę i dłuższego postoju przed jesiennym festiwalem w Bratysławie, Galeria Miejska we Wrocławiu uznała za konieczne pokazanie ich szerszej publiczności. Tych kilka marcowych dni między dużymi wystawami na Kiełbaśniczej wydaje się momentem idealnym.

Spośród ponad 7 tysięcy głosujących podczas drezdeńskiego OSTRALE’015 największe uznanie widzów zdobyły multimedialne i interaktywne „Cząstki elementarne”Barnaby Mikułowskiego. Nie dziwi to przynajmniej z kilku powodów. Przede wszystkim praca ta jest pierwszą artystyczną realizacją stworzoną do prezentacji na urządzeniu LEIA Display System. Pozwala ono nie tylko wyświetlać na ekranie mgłowym wysokiej jakości obrazy, lecz również dotykać je i wchodzić w interakcje. Stąd też widz może sprawić, by wizja artysty ożyła i zmieniła swoją postać – tej pokusie do tej pory nikt się nie oparł. Również podczas wystawy w Galerii Miejskiej we Wrocławiu każdy gość będzie miał bezpośredni dostęp do pracy. Ponadto zwycięska praca Mikułowskiego hipnotyzująco wciąga swoim tematem i formą. Artysta odnosi się w niej do momentu poprzedzającego Wielki Wybuch – jej bohaterkami są energia, materia i synergia, a dokładniej oddziaływanie energii i materii skutkujące wytworzeniem się synergii. Każdą z nich twórca zwizualizował za sprawą medium, któremu z założenia obca jest materialność. To wizja zjawisk nieposiadających jednej ustalonej postaci i powszechnie rozpoznawalnego obrazu, a zarazem stanowiących fundamenty funkcjonowania fizycznego świata.
Drugą nagrodę publiczności w Dreźnie zdobyła kapsuła „U rybaka” Miłosza Flisa. Jest to praca, podobnie jak ciągle ewoluujący cykl Kapsuł, dobrze znana wrocławskiej publiczności, a to za sprawą wystaw organizowanych w galeriach MD_S oraz Miejskiej. Flis w swoich Kapsułach tworzy alternatywne i autonomiczne światy. Upycha tam swoje zainteresowania, wizje, dzieła przypadku oraz inne znalezione obiekty. Drobne elementy naszej codzienności zestawia w zupełnie nieoczywiste konstrukcje, bawi się skalą, gra napięciem, absurdem, ironią i wizualnymi przyzwyczajeniami widzów. Tytuł zwycięskiej pracy doskonale oddaje atmosferę odwiedzin, co prawda bez ciastek i kawy, za to wśród gąszczu wiszących haków,które połyskują w oczekiwaniu na cielska wielkich ryb. Gospodarz kapsuły wydaje się jednak strapiony i pogrążony w nostalgii za wielkimi połowami, które zdają się należeć już do przeszłości.

Wrocławscy artyści powracający z zagranicznych wojaży - z tarczą, jak przystało na dzielnych wojowników – zaprezentują również kilka swoich najnowszych realizacji. Miłosz Flis, absolwent rzeźby na wrocławskiej ASP, postanowił przedstawić swoje drugie, równie znane i udane, malarskie oblicze. Jego obrazy przywitają widzów w pierwszej sali Galerii Miejskiej we Wrocławiu. Z kolei Barnaba Mikułowski pozostał wierny sztuce mediów i zdecydował się zaprezentować swoje animacje. Zapowiada się więc przemiła uroczystość powitalna – trochę wyreżyserowana, ale bez kwiatów i zbędnej pompy.

Autor tekstu: Agnieszka Patała
Żródło: Galeria Miejska