1 listopada 2019 w Suwon, w Korei Południowej, w ramach 6th Suwon International Photo Festival odbył się wernisaż organizowanej przez Galerię FOTO-GEN Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu zbiorowej ogólnopolskiej ekspozycji fotografii współczesnej pt. „Unobvious”. Na ekspozycji prezentowanych jest trzynastu artystów wizualnych; zarówno nestorów polskiej sztuki fotomedialnej, którzy na trwałe zapisali się na kartach historii sztuki, jak i twórców średniego i młodszego pokolenia, legitymujących się dorobkiem artystycznym o randze ogólnopolskiej i międzynarodowej.
Suwon jest stolicą i największym miastem prowincji Gyeonggi, położonym około 30 kilometrów na południe od Seulu. Obok koreańskiej stolicy uchodzi za kreatywne i kulturalne centrum państwa, czego niepodważalnym przykładem jest coroczny festiwal Suwon Photo, będący jedynym tego rodzaju niezależnym wydarzeniem w Korei Południowej. Festiwal od samego początku swego istnienia prowadzony jest przez najważniejszych lokalnych artystów fotografików, historyków i krytyków sztuki, dla których nadrzędnym celem jest stworzenie możliwości dla międzynarodowej wymiany kulturalnej i warunków dla wolności wypowiedzi artystycznej. W trakcie festiwalu obywa się kilkadziesiąt wydarzeń, takich jak wystawy indywidualne, wystawy grupowe, przegląd wyłonionych w konkursie portfolio, projekcje plenerowe, warsztaty i wykłady. Wystawa „Unobvious”, obok tytułowej ekspozycji tegorocznej edycji festiwalu „Long march. How to build republic?”, jest największą prezentacją zrealizowaną w jego ramach. Galeria FOTO-GEN Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu wzięła także udział w odbywającym się drugiego dnia imprezy kinowym pokazie projekcji multimedialnych.
Niemalże od początków rozwoju myśli filozoficznej stawiano pytania o fenomen wyobraźni. Próbowano wyjaśnić, w jakim stopniu stymuluje ona kreatywną aktywność człowieka. Niezależnie od licznych – powstałych na gruncie nauk humanistycznych definicji – wyobraźnię można określić jako zdolność podmiotu do przedstawienia sobie obrazów rzeczy, zjawisk, zdarzeń pod ich nieobecność oraz przedstawienie rzeczy, zjawisk zdarzeń niewystępujących w naszej rzeczywistości. Widoki świata, które w wyniku artystycznej wizji zostają przemienione w obrazy, nie podlegają rygorom realności (nawet jeśli są odwzorowaniem wyglądu przedmiotów). Ścisły związek wykreowanych przez artystów obrazów/obiektów/instalacji ze światem jest pozorny – jawią się one w postrzeganiu, dzieło zaś samo tworzy swoje znaczenia, reorganizując zwyczajowe relacje między przedmiotem artystycznym a jego interpretacją, odczytanie przez odbiorcę. Wystawa Nieoczywistość prezentuje artystów, którzy w centrum swych rozważań nie umieszczają jedynie wytworów o określonych, zobiektywizowanych własnościach, a bogate, wielowątkowe narracje. Różnorodność zaprezentowanych przez artystów narracji – dzięki zabiegom formalnym i „fabule” tekstu fotograficznego – pozwala odbiorcom prac na odczytywanie opisywanego świata zarówno z perspektywy twórcy, jak i własnej, będącej sumą jego wrażliwości estetycznej i ogólnych kompetencji kulturowych.
Artyści: Karolina Aszyk, Andrzej P. Bator, Manfred Bator, Jan Berdyszak, Marcin Berdyszak, Andrzej Dudek-Dürer, Magda Hueckel, Agata Niźnikiewicz, Grzegorz Przyborek, Agata Szuba, Zbigniew Treppa, Stefan Wojnecki, Igor Wójcik